Informatycy w biznesie

Opinie uczestników:

Jako student niepewny swojej przyszłości na spotkanie z Panią Sylwią Kociszewską zostałem wysłany przez Biuro Karier mojej szkoły. Nie spodziewałem się wiele, myśląc, że spotkania odbywają się dla dobra uczelni, a nie studentów. Zamiast tego Pani Sylwia okazała się kompetentnym doradcą i w dodatku psychologiem podchodzącym do swoich klientów całościowo. Nie tylko odpowiedziała na wszystkie moje pytania dotyczące kariery, m.in. o przygotowaniu CV, wyborze branży, myśleniu przyszłościowo, dokumentach, które powinienem pozyskać z moich dotychczasowych miejsc pracy, ale także jako psycholog dotarła do sedna mojego problemu w kontaktach z ludźmi, z którego nie zdawałem sobie sprawy (myślałem, że jestem po prostu człowiekiem niewzbudzającym sympatii). Po spotkaniu z nią wiem, w jaki sposób mam dążyć do realizacji swojego celu zawodowego, ale także mogę zmienić swoje podejście do spotkań z przedstawicielami mojej przyszłej branży, które dotąd napawały mnie niepewnością i stresem. Za to chciałbym Pani Sylwii serdecznie podziękować.

Łukasz, 24 lata, uczestnik „Informatycy w biznesie – program rozwoju uczelni WSTI”

**********************************************************
Od roku, a może dwóch, nurtowało mnie pytanie, czemu po tylu wysłanych zapytaniach o pracę dostałem tylko kilka odpowiedzi. Z tą myślą udałem się do Pani Sylwii Kociszewskiej. W ciągu spotkania zamiast banalnej odpowiedzi otrzymałem więcej pytań o moje oczekiwania, potrzeby czy realne umiejętności. Z tej szerszej perspektywy Pani Sylwia pomogła mi, abym sam znalazł odpowiedź na pytanie, z którym przyszedłem. To, co realnie wyniosłem ze spotkania, to jest nią odzyskana wiara, że mogę znaleźć pracę. W pakiecie do wiary dostałem również odświeżony i czytelniejszy sposób autoprezentacji. Zarówno tej w piśmie (precyzyjne uwagi i wskazówki przy pisaniu CV), jak i werbalnej.
Co miało dla mnie szczególne znaczenie, Pani Sylwia jest osobą empatyczną. To bardzo ułatwiło mi nawiązanie z nią kontaktu, otwarcie się, szczerą rozmowę o mniej przyjemnych aspektach mojej natury. Pani Sylwia z łatwością wychwytywała w moim życiorysie i doświadczeniu zawodowym słabe strony i celnymi pytaniami natychmiast zwracała mi na nie uwagę. Przy czym "konfrontowałem się" tak długo, aż razem znaleźliśmy dobrze prezentujące się rozwiązanie. Zaangażowanie i skupienie w analizowaniu możliwych ścieżek rozwoju w mojej obecnej sytuacji zawodowej ze strony Pani Sylwii sprawiło, że w pewnym momencie uświadomiłem sobie, że mam w sobie o wiele więcej motywacji i pragnienia do zmiany niż dotąd mi się wydawało. Dwa tygodnie później, kiedy dostałem zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, Pani Sylwia cierpliwie odpisywała na moje maile podpowiadając, jakich mogę spodziewać się pytań, o co mogę zapytać pracodawcę, jak przedstawić oczekiwania finansowe, o czym nie zapomnieć, aby pozostawić po sobie dobre wrażenie. Dzięki jej wskazówkom, jak uzyskać informacje zwrotne od rekrutera po spotkaniu, wiem o sobie więcej i jestem krok bliżej mojego celu zawodowego.
Podsumowując powiem tak, idąc na spotykanie z Panią Sylwią raczej nie liczyłem, że wyciągnie z kapelusza królika, który da mi pracę. Ku mojemu zdziwieniu, królik się pojawił i dał mi silny impuls do wprowadzenia konkretnych zmian. Na początku byłem cokolwiek sceptycznie nastawiony do możliwości zmiany mojej sytuacji zawodowej.  Jednak podejście Pani Sylwii do rozmówcy oraz jej znajomość, czy może zrozumienie tematyki rynku pracy, sprawiły, że nie tylko zmieniłem nastawienie, ale również zrozumiałem jak skutecznie powiązać treść CV z interesującą mnie ofertą pracy. Dodatkowo dowiedziałem się jak w korzystnym świetle przedstawiać moje doświadczenie zawodowe. Pani Sylwia pokazała mi także, że  poszukiwana praca to nie tylko zdobywanie nowego doświadczenia, ale też, a może przede wszystkim, świadome planowanie przyszłości zawodowej i tropienie własnych atutów.

Tomasz, 35 lat, uczestnik „Informatycy w biznesie – program rozwoju uczelni WSTI”